Blog

Türbin

17 Şubat 2019

Türbin

Kombi cihazının çalışması sırasında kalorifer devreye girdiğinde, sürekli bir şekilde ısıtma sağlanır. Isıtma sırasında da sıcak su kullanmak istediğinizde, türbin devreye girerek sıcak su açılması için elektronik karta komut verilir. Yani bu parça kalorifer konumu ile alakası olmayan ve kombilerde sadece sıcak su için kullanılan bir parçadır.

Kombi cihazının çalışması sırasında sıcak su istediğiniz noktada arıza ortaya çıkarıyor ve sıcak su alamıyorsanız, çok yüksek ihtimalle kombi türbin arızası ile karşılaşırsınız. Sıcak su akışı için işlev gösteren bu parça sayesinde evde herhangi bir musluk açıldığında, cihaz gazı açar, ateşleme yapılarak sıcak su hazırlanır ve tesisata gönderilir. Bu parçada oluşan arıza, sıcak suyun tesisat üzerinde dolaşımının önüne geçer.

Kombi cihazlarınızda bu yedek parça için değişim işlemi gerçekleştirmek istediğinizde, sayfamız alt kategorisi sayesinde her marka ve model kombiler için parça ürünlerini bulabilirsiniz. Bu ürünlerde değişim işlemi gerçekleştirmek için kombinin ön panelini açtıktan sonra benzer parçanın bulunduğu yerden anahtar ile söküm işlemi yapabilirsiniz. Sonrasında yeni parçanın montaj işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Ateşleme Grubu

17 Şubat 2019

Ateşleme Grubu

Kombi cihazları içerisinde yanma odası kapsamında brülörün üst kısmında yer alan ateşleme grubu parçaları genellikle trafo şeklinde görülür. Bu trafo kombi cihazında ilk yanma işlemini sağlayan yani ateşleme görevini yerine getiren parçadır. Kombi, elektrik tesisatı açılıp gaz tesisatı açıldıktan sonra ilk çalıştırıldığında ateşleme yapmalı ve hem kalorifer hem de sıcak su için çalışmalıdır. İşte trafo bu noktada işlev göstermektedir.

Kombi cihazlarında trafo olarak bilinen kombi ateşleme grubu parçaları arızalandığında, cihaz çalıştırıldığı an ateşleme yapamayacaktır. Cihaz ateşleme işlemi gerçekleştiremediğinde, kombi cihazı sağlıklı bir şekilde çalışma göstermeyecektir. Bu nedenle kombi cihazlarında trafo arızası gibi noktalar marka ve model bilgisine göre yeni ürün temin edilerek giderilmelidir. Bu konuda sayfamız alt kategorisi sayesinde ihtiyacınız olan tüm ürünleri kolayca bulabilirsiniz.

Sayfamız sayesinde uygun fiyatlarla temin ettiğiniz bu yedek parça ürünlerini değiştirmeniz için kombinin ön paneli sökülerek iç kısma ulaşmalıdır. Yanma dairesi içerisindeki trafo yerinden sökülerek, yeni trafo montajı yapılmalıdır. Bu noktada kablo ve vida bağlantıları tamamen doğru şekilde gerçekleştirilmelidir.

Kombi NTC

17 Şubat 2019

NTC

Kombi cihazları içerisinde sıcaklığı ölçen kısım NTC olarak bilinir. Bu parça sensör olarak da adlandırılır ve negatif ısı katsayısı sayesinde çalışma gösterir. Genellikle sıcak su ile ilgili işlemlerin gerçekleştirilmesi için kombi cihazı içerisinde görev alırlar. Bu işlem sırasında ısının algılanması sayesinde kombinin daha doğru bir performansla çalışmasına yardımcı olurlar.

Kombilerde marka ve modellere göre bacak sayısı ya da şekli değişmekle birlikte kombi NTC parçası her cihazın içinde bulunmaktadır. Bu parça suya temaslı veya suya teması olmayan şekillerde kullanılır ve her iki türde da aynı görevi üstlenir. Genellikle cihazda kısa devre gibi noktalarda ya da oksitlenme ile su sensörü arıza gösterir.  Kombi düzenli bir şekilde sıcak su kullanım işlemi gerçekleştiremez.

Arıza durumlarında sayfamız at kategorisi üzerinden uygun fiyatlarla yedek parça temini yapabilirsiniz. Eğer su temaslı parça bulanıyorsa, su tankı boşaltıldıktan sonra değiştirme yapılır. Su temas etmeyen parçalar direkt olarak bulunduğu yerden bacaklarından çıkarılır ve yenisi takılır. Bazı kombilerde çift sensör bulunabileceği için iki sensör de kontrol edilerek değişim yapılmalıdır.

Kombi Petek İlacı

17 Şubat 2019

Kombi Petek İlacı

Kombi cihazlarının bağlı olduğu kalorifer tesisatında özellikle en çok kirlenen kısımlar peteklerdir. Peteklerin iç kısmında kireç, pas ve tortu ile kirlenme oluştuğunda, kombi petek ilacı sayesinde bu kirlilik etmeni giderilerek, verimli kullanım sağlanabilir. İlaç kullanıldığında kombi daha az enerji harcayarak daha verimli bir ısıtma oluşturur.

Özellikle kış mevsimi içerisinde kalorifer tesisatınızın iyi bir ısıtma yapmadığını düşünüyorsanız, peteklerde temizlik uygulamanız gerekebilir. Bu durumda kombi petek ilacı temin ederek yardımıyla temizlik işlemi sağlayabilir ve istediğiniz sağlıklı ısıtmayı tekrar elde edebilirsiniz. Pratik bir kullanımı olan ve kokusuz olan bu ilaç rahatlıkla kullanılabilir ve ev ortamında kolayca uygulanabilir.

Kombiye bağlı kalorifer tesisatı içerisinde ilaç kullanımı gerçekleştirmek istediğinizde, konsantre özellikli bu yedek parça ürününü su ile birleştirerek, kombi tesisatında ki suyu boşaltıp yerine doldurarak kullanabilirsiniz. Sonrasında belirli bir süre bekleyerek peteklerin temizlenmesi sağlanabilir ve ardından tekrar temiz su dolumu gerçekleştirerek, peteklerin temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlem için petekleri ya da kombi cihazını yerinden sökmenize asla gerek yoktur.

3 Bar

17 Şubat 2019

3 Bar Vana

Kombi cihazlarının genellikle alt kısmında yer alan 3 bar vana parçası, kombide basınç ayarının gerçekleştirilmesi ile alakalı bir parçadır. Kombi kullanımında basınç ayarının ortalama 1,5 seviyesinde görülmesi önemlidir. Eğer basınç bu değerin altına düşerse, vana açılarak kombi cihazı içerisinde yeniden su alınır ve basınç ayarı gerçekleştirilir. Fakat basınç 3 değerinin üzerine ulaşırsa, kombiden su tahliyesi sağlanarak basınç düşürülmelidir.

Cihazlarda kombi 3 bar vana arızası ile karşılaşıldığında, basınç düzensizliği oluşur. Basınçta istenilen değerin üstünde ve altında bir durum ortaya çıktığında, kombi doğru bir şekilde çalışmaz ve bu sıkıntı nedeniyle kombinin durdurulması gerekir. Daha sonrasında vana kontrolü yapılarak, arızalı vananın belirlenmesi ve ürünün kombi marka ve modeline göre temin edilmesi gerekir.

Cihazlarda bu yedek parça sıkıntısı ile karşılaşıldığında, sayfamızda uygun fiyat ile ürün temin edilebilir. Sonrasında cihazın tüm su miktarı tahliye edilerek vana bulunduğu yerden sökülüp yenisi ile değiştirilebilir. Değişim işleminde montajın sağlam şekilde yapılması ve sonrasında tekrar 1,5 ortalama basınç değerine ulaşana kadar su dolumu gerçekleştirilmesi gerekir.

Genleşme Tankı

17 Şubat 2019

Genleşme Tankı

Kombide çalışma başladığı andan itibaren su ısındıkça genleşerek hacım artışı göster. Bu artış sırasında denge sağlanarak, basıncın belirli bir düzeyde tutulması için genleşme tankı görev alır. Bu tank, kombide basıncın aşırı artması ve patlama gibi sıkıntıların önüne geçer ve bu nedenle önemli bir parçadır.

Kombi içerisinde genellikle dikdörtgen ya da yuvarlak bir biçime sahip olan kombi genleşme tankı genellikle cihazın üst arka kısmında yer almaktadır. Kombi markası ve modeline göre farklı bir boyut ve şekle sahip olan bu ürün cihazın en önemli parçalarından birini oluşturur. Bu nedenle tank kısmında gerçekleşen arızaların acil şekilde giderilmesi için doğru ürün seçilerek değiştirme yapılması gerekir.

Cihazlarda bu yedek parça konusunda arıza ile karşılaştığınızda, sayfamızdan uygun fiyat ile hızlı bir şekilde ürün temin edebilirsiniz. Temin ettiğiniz ürünün değişimini sağlamak için önce cihazda suyu tahliye edip, cihazın üst arka kısmında bulunan eski tankı bağlantılarından ayırarak sökebilirsiniz. Sonra yeni tankı yerine yerleştirerek, yeniden boru bağlantılarını sağlayabilirsiniz. Cihazı kapatarak yeniden basınç ayarı yapabilir ve kullanım sağlayabilirsiniz.

Whatsapp 09.00-19.00 x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.